Sprawozdanie roczne za rok 2020.

Życie i funkcjonowanie naszej wspólnoty parafialnej w 2020 roku upływało w cieniu panującej pandemii. Nie mogliśmy przeżyć normalnie rekolekcji wielkopostnych oraz Wielkiego Tygodnia i Świąt Zmartwychwstania Pańskiego na skutek ograniczeń sanitarnych. Nasze serca wypełniał lęk o nas samych i nasze rodziny. Nie mogły odbywać się normalnie uroczystości religijne, jak: Boże Ciało, które było jedynie z procesją wokół świątyni, doroczny odpust parafialny, śluby, chrzty, Komunie Św. i pożegnania bliskich.  Poprawa sytuacji nastąpiła późniejszą wiosna i latem. Chrzty odbywały się w soboty dla poszczególnych rodzin, w większym gronie mogły odbywać się uroczystości ślubne czy pożegnania zmarłych. Uroczystość Bożego Ciała z procesją jedynie wokół świątyni z trzema stacjami i czwartą w kościele. Zaś  Dożynki parafialne – bez tradycyjnego dzielenia się chlebem. We wrześniu po rozpoczęciu roku szkolnego dzieci mogły przeżyć uroczystość I Komunii Św. i Odnowienie przyrzeczeń Chrztu Świętego.

Z racji trudności  nie podejmowaliśmy większych prac w świątyni i wokół niej. Jedynie usunęliśmy wywróconą przez wichurę lipę oraz naprawiliśmy uszkodzony trawnik i chodnik wokół świątyni. Została sporządzona dokumentacja Przeciw Pożarowa dla kościoła a świątynia wyposażona  w dodatkowe gaśnice z braku hydrantu w świątyni. To również pociągało konieczne wydatki materialne.

W naszej wspólnocie parafialnej były:

1. Chrzty – 27
  2. Śluby – 6
  3. Pogrzeby – 36
  4. I Komunia Św. – 23 osoby
  5. Ur. Odnowienia Przyrzeczeń Chrztu Św. – 8 osób.
  6. Zapowiedzi ślubne – 13 par narzeczonych
  7. Koszt wywozu odpadów cmentarnych wyniósł – 19 872 zł.

Ograniczenia w ilości wiernych na Mszach Św. sprawiły, że również zostało udzielone mniej Komunii Św. niż innych lat. Także zamiast rekolekcji adwentowych mieliśmy jedynie Adwentowy Dzień Spowiedzi z Mszami Św.  Za wszelkie dobro duchowe i materialne, które dokonało się w nas dziękujemy Panu Bogu.

Zamierzenia i plany na Nowy Rok będą stopniowo przekazywane i realizowane na miarę naszych możliwości ekonomicznych.

Przyszłość Nowego Roku i nasze życie mimo obaw powierzamy  Bożej Opiece i wstawiennictwu Matki Najświętszej oraz Świętych Patronów. Naszą wspólnotę budujmy gromadząc się przy stole Wieczerzy Pańskiej, do czego zaprasza nas hasło tego Roku Liturgicznego: „Zgromadzeni na Świętej Wieczerzy”.

Szczęść Boże.